Pyramidspel, bedrägeri och tomma löften kan vara ett bra recept för bolag med sikte på höga värderingar.

Lova allt, leverera i en oviss framtid som ständigt skjuts upp
Pyramidspel och andra sorters bedrägeri betalar sig ofta riktigt bra, och tyvärr dessutom ofta under lång tid.
Det gäller inte bara i den här cykeln. Titta bara på Enron på 80- och 90-talet, då aktien trots publika rop på fusk rusade uppåt i över ett decennium innan den totala kollapsen 2000-2001.
Eller den tyska fintech-älsklingen Wirecard, vars bedrägliga verksamhet avslöjades redan 2008. Tack vare att bolaget hade den tyska finanstillsynsmyndigheten Bafin i sin ringhörna blev bolaget ändå en av det senaste decenniets verkliga raketer med en uppgång på över 1000 procent bara mellan 2013-2018.De senaste tre månaderna har Wirecard till slut fallit med över 99 procent när inte ens Bafin eller mainstreamjournalister kunde blunda för Wirecards kriminella verksamhet!
Just nu är ellastbilslöftesproducenten Nikola på tapeten, sedan företagets arbetande ordförande Trevor Milton igår måndag avgick på grund av en analys publicerad av Hindenburg Research. Nikola är ett bra exempel på hur du måste ta i ordentligt för att komma undan med lögnerna. Jämfört med Tesla är nämligen Nikolas lilla trick med “nedförsbacke istället för motor” inte mycket att hänga i granen.
Teslas Musk har inte varit lika blyg och det har betalat sig.
Sedan Teslas tomma löften om snabba batteribyten 2013 och företagets self-dealing-bedrägerier 2016, då elbilstillverkaren köpte ett konkursmässigt solenergiföretag av Teslas vd Elon Musk samt fejklansering av energitakpannor, har Teslaaktien stigit lika snabbt som bolaget frekvent har tappat marknaden på pengar.
Det är i dag hela 1 433 dagar sedan Tesla började ta betalt för “Full Self Driving”, det vill säga en produkt vars namn och marknadsföring ger intrycket att Teslas bilar ska kunna köra av sig själva. De flesta experter på området räknar fortfarande med att det är minst lika lång tid kvar innan funktionen kan bli verklighet, och mer sannolikt 2-4 gånger så lång tid kvar eller 10-15 år. Tesla däremot har precis i enlighet med principen att störst lögn och flest Epsteinvänner i bakfickan vinner, för att öka intresset inför sin “Battery Day” annonserat att man börjar erbjuda FSD som prenumerationsprodukt!
Fraud As A Service Indeed. (FaaS)
Med ledning även av Bernie Madoffs framgångsrika mångmiljardpyramidspel under nästan 50 år, 1960-2008, bör du inte hoppas på att amerikanska värdepappersmyndigheten (SEC) kommer bry sig om Teslas och Musks många bedrägerier. Tvärtom.
Fraud As a Product kommer sannolikt betala sig bättre än någonsin. Vi befinner oss således i en snarast Carrollsk Too Fraud To Fail-era, där högsta och känsligast pyramidspelet måste försvaras för att inte rubba resten av systemet. Och det sker på alla vanliga människors bekostnad!
Penningpolitiken är det största pyramidspelet
Vilka tjänar mest på penningtryckande? Inte den hårt arbetande medelklassen. Medianlönen har knappt ökat på 40 år, med inflationsjusterade mått.
“Här byggs kaninhålen på höjden vilket är helt okej”, säger den hattbärande centralbankiren och skrattar galet hela vägen till besöket på penningtvätten hos Nordea. Det vet bankerna sedan länge och betalar glatt symboliska bötesbelopp för sin lönsamma manipulation av obligationspriser, valutor och guld, samt det i år och inte minst i dag så aktuella ämnet penningtvätt.
Penningpolitiken är ett pyramidspel där de som först får de “nytryckta pengarna” gynnas på bekostnad av resten av befolkningen, som skadas av den efterföljande inflationen. Dvs, alla andra får lägre löner och högre kostnader för boende och mat.
Amerikanska Fincen har nu läckt uppgifter om misstänkta finansiella oegentligheter värda 2 000 miljarder dollar till bland annat Buzzfeed News och därifrån till ett internationellt konsortium av undersökande reportrar (ICIJ). Deutsche Bank och Nordea var förstås som vanligt med på listorna.
Revisionsbyråer, tillsynsmyndigheter, politiker, bankirer och advokater, med flera av de rikaste och mäktigaste på nyckelposter i samhället, byter ständigt platser med varandra.
Tillsammans ser de till att “det andra brittiska imperiet”, med sitt pyramidspelsnätverk av skatteparadis och vänskapskorruption, växer sig allt starkare till förmån för dem själva.
Frågan är bara om just de nordiska bankerna och myndigheterna är smutsiga nog att ta del av detta pyramidspel för att du som investerare ska gynnas på sikt.
Jag tror inte det, inte de närmaste åren i alla fall.
Finanskursen 2021
